2018 National TSA Conference Results



MIDDLE SCHOOL

BIOTECHNOLOGY DESIGN (MS)
Place School Name Team # State
1 Holman Middle School 1 VA
2 Hanes Magnet Middle School 1 NC
3 Richland Junior High School 1 PA
4 Louise R Johnson 1 FL
5 Edmond - Summit Middle School 1 OK
6 STEM School Highlands Ranch 1 CO
7 STEM School Highlands Ranch 2 CO
8 Turner/Bartels K-8 1 FL
9 Pine Crest Middle School 1 FL
10 Madison Middle School 2 MS

 

CAD FOUNDATIONS (MS)
Place Name School State
1 Li Hong Sweet-Seip Pleasant View Middle School CO
2 Paula Carrillo Dewitt Middle School NY
3 Jonathan Fan Blacksburg Middle School VA
4 Lukas Jander Dewitt Middle School NY
5 Charles Moloney Northgate Middle School MO
6 Allan Macias Louise R Johnson FL
7 Kyle Holt Pleasant View Middle School CO
8 Paige Willemsen Haile Middle School FL
9 Bryce Barrett Kerr Middle School TX
10 Troy Nolan Southern Middle School KY

 

Career Prep (MS)
Place Name School State
1 Evan Grove E. H. Markle Intermediate School PA
2 Colin Wanless Pine Crest Middle School FL
3 Sean Kuehn Clyde Boyd Middle School OK
4 Laila Ward Louise R Johnson FL
5 William Tvenstrup Haile Middle School FL
6 Karter Caves Amber-Pocasset Jr. High OK
7 Ashley Martinez Frelinghuysen Middle School NJ
8 Thea Smith Goldendale Middle School WA
9 Amy Schafer Daniel Boone Middle School PA
10 Austin Gallagher Sarasota Middle School FL

 

CHALLENGING TECHNOLOGY ISSUES (MS)
Place School Name Team # State
1 Hanes Magnet Middle School 2 NC
2 Bearden Middle School 1 TN
3 Haile Middle School 1 FL
4 Welsh Valley Middle School 1 PA
5 Welsh Valley Middle School 2 PA
6 Carnegie Middle School 1 OK
7 Welsh Valley Middle School 3 PA
8 Cab Calloway School Of The Arts 1 DE
9 South Texas Preparatory Academy 2 TX
10 E. B. Stanley Middle School 1 VA

 

Chapter Team (MS)
Place School Name State
1 Oologah Middle School OK
2 Haile Middle School FL
3 Foster Middle School TX
4 Claremore Will Rogers Jr High School OK
5 Bearden Middle School TN
6 Braden River Middle School FL
7 Welsh Valley Middle School PA
8 Reading Jr. High TX
9 E. B. Stanley Middle School VA
10 Bala Cynwyd Middle School PA

 

CHILDREN'S STORIES (MS)
Place School Name Team # State
1 Yellow Breeches Middle School 1 PA
2 Holman Middle School 1 VA
3 Hahira Middle School 1 GA
4 Spanish Fort Middle School 1 AL
5 Alderwood Middle School 1 WA
6 Cab Calloway School Of The Arts 1 DE
7 Postlethwait Middle School 1 DE
8 Turner/Bartels K-8 1 FL
9 Stroudsburg Junior High 1 PA
10 Tyler Consolidated Middle School 1 WV

 

Coding (MS)
Place School Name State
1 Pleasant Grove Junior High UT
2 Icicle River Middle School WA
3 Turner/Bartels K-8 FL
4 Foster Middle School TX
5 Welsh Valley Middle School PA
6 Howell Middle School North NJ
7 Frelinghuysen Middle School NJ
8 Cab Calloway School Of The Arts DE
9 Ten Oaks Middle School SC
10 Mark Twain Middle School VA

 

Community Service Video (MS)
Place School Name State
1 Haile Middle School FL
2 E. B. Stanley Middle School VA
3 Blacksburg Middle School VA
4 Hahira Middle School GA
5 Howell Middle School North NJ
6 Louise R Johnson FL
7 Franklin County Middle School GA
8 Edmond - Cheyenne Middle School OK
9 Ten Oaks Middle School SC
10 Marshall Middle School PA

 

Construction Challenge (MS)
Place School Name State
1 Hahira Middle School GA
2 Kennedy Middle School NC
3 Madison Middle School MS
4 Turner/Bartels K-8 FL
5 Colonial Middle School PA
6 Mark Twain Middle School VA
7 Dewitt Middle School NY
8 Pine Crest Middle School FL
9 Haile Middle School FL
10 Franklin County Middle School GA

 

DIGITAL PHOTOGRAPHY (MS)
Place Name School State
1 Katie Seymour STEM School Highlands Ranch CO
2 James Elmore E. B. Stanley Middle School VA
3 Samuel Garcia Reading Jr. High TX
4 Lily Sproull Blackhawk Middle School PA
5 Kadin Vire Kerr Middle School TX
6 Alexandra Lavenia Daniel Boone Middle School PA
7 Ryan Milton Turner/Bartels K-8 FL
8 Melanie Pitts D. R. Hill Middle School SC
9 Logan Gordon Hart County Middle School GA
10 Elizabeth Mohney Mark Twain Middle School VA

 

Dragster (MS)
Place Name School State
1 Heidi Raley Buffalo Creek Middle School FL
2 Bryce Barrett Kerr Middle School TX
3 Mark Krywko Haile Middle School FL
4 Namitchandra Nallapaneni Holman Middle School VA
5 Rhett Floyd Franklin County Middle School GA
6 Brock Roberts Oologah Middle School OK
7 Levi Thomas Franklin County Middle School GA
8 Yashaswi Sunkara T. Benton Gayle Middle School VA
9 Braxton Wade Ruth Dowell Middle School TX
10 Allan Macias Louise R Johnson FL

 

Electrical Applications (MS)
Place School Name State
1 Milwee Middle School FL
2 Frontier Middle School UT
3 Evergreen Middle School WA
4 Bala Cynwyd Middle School PA
5 Southern Middle School KY
6 Welsh Valley Middle School PA
7 Karns Middle School TN
8 Pine Crest Middle School FL
9 Mark Twain Middle School VA
10 Hanes Magnet Middle School NC

 

ESSAYS ON TECHNOLOGY MS (MS)
Place Name School State
1 Anna Chamberlin Yellow Breeches Middle School PA
2 Evan Grove E. H. Markle Intermediate School PA
3 Kaitlyn Castellanet Signal Mountain Middle School TN
4 Kayden Anderson Vian Middle School OK
5 Madison Standifer Karns Middle School TN
6 Claire Shin Blacksburg Middle School VA
7 Rachel Davis Alderwood Middle School WA
8 Shaylin Lewis Southern Middle School KY
9 Remington Omdahl Oak Canyon Jr. High UT
10 Vineel Vanga Madison Middle School MS

 

Flight (MS)
Place Name School State
1 Jordan Franklin Batesville Junior High MS
2 Jonathan Fan Blacksburg Middle School VA
3 Bryce Barrett Kerr Middle School TX
4 Emma Bainer Batesville Junior High MS
5 Abram Yehle Dunstan Middle School CO
6 Austin Smith Oak Canyon Jr. High UT
7 Zack Hansen Louisa Boren K-8 STEM WA
8 Matthew Larkin Tucker Middle School GA
9 Abinaya Kuthalingam Holman Middle School VA
10 Aarushi Singh Holman Middle School VA

 

Forensic Technology (MS)
Place School Name State
1 Stone Hill Middle School VA
2 Braden River Middle School FL
3 Frelinghuysen Middle School NJ
4 St. Paul School NJ
5 Hahira Middle School GA
6 Centennial Middle School UT
7 Karns Middle School TN
8 Turner/Bartels K-8 FL
9 Harris County Carver Middle School GA
10 Mark Twain Middle School VA

 

Inventions & Innovations (MS)
Place School Name State
1 Spring Cove Middle School PA
2 Sarasota Middle School FL
3 Heritage Middle School NJ
4 Calhoun Middle High School WV
5 Reading Jr. High TX
6 West Jefferson Middle School CO
7 Blacksburg Middle School VA
8 Briscoe Jr. High TX
9 Bala Cynwyd Middle School PA
10 Braden River Middle School FL

 

Junior Solar Sprint (MS)
Place School Name Team # State
1 Blacksburg Middle School 1 VA
2 Stroudsburg Junior High 1 PA
3 Louisa Boren K-8 STEM 1 WA
4 Whatcom Middle School 1 WA
5 Cross Keys Middle School 1 MO
6 Colonial Middle School 1 PA
7 Pleasant View Middle School 1 CO
8 Ten Oaks Middle School 1 SC
9 Northwestern Middle School 3 OH
10 Northwestern Middle School 1 OH

 

Leadership Strategies (MS)
Place School Name State
1 Bala Cynwyd Middle School PA
2 Parkland Middle School TX
3 Oologah Middle School OK
4 Mcdougle Middle School NC
5 R. Dan Nolan Middle School FL
6 Bearden Middle School TN
7 Claremore Will Rogers Jr High School OK
8 Mark Twain Middle School VA
9 Dixon Middle School UT
10 Turner/Bartels K-8 FL

 

Mass Production (MS)
Place School Name State
1 Colonial Middle School PA
2 Briscoe Jr. High TX
3 Frelinghuysen Middle School NJ
4 Blackhawk Middle School PA
5 Madison Middle School MS
6 Alex Junior High School OK
7 STEM School Highlands Ranch CO
8 Franklin County Middle School GA
9 Alderwood Middle School WA
10 Oak Canyon Jr. High UT

 

Mechanical Engineering (MS)
Place School Name State
1 Karns Middle School TN
2 Mcdougle Middle School NC
3 E. B. Stanley Middle School VA
4 Hanes Magnet Middle School NC
5 Lakeland Highlands Middle School FL
6 Foster Middle School TX
7 Logos Prep Academy TX
8 Turner/Bartels K-8 FL
9 Euclid Middle School CO
10 Mark Twain Middle School VA

 

MEDICAL TECHNOLOGY (MS)
Place School Name Team # State
1 Stone Hill Middle School 1 VA
2 Madison Middle School 2 MS
3 Welsh Valley Middle School 1 PA
4 Mark Twain Middle School 1 VA
5 Braden River Middle School 1 FL
6 South Texas Preparatory Academy 2 TX
7 Marshall Middle School 1 PA
8 Tucker Middle School 1 GA
9 New Mark Middle School 1 MO
10 Madison Middle School 1 MS

 

Microcontroller Design (MS)
Place School Name State
1 Bala Cynwyd Middle School PA
2 Blacksburg Middle School VA
3 Mark Twain Middle School VA
4 Haile Middle School FL
5 Madison Middle School MS
6 Briscoe Jr. High TX
7 Euclid Middle School CO
8 Colonial Middle School PA
9 Kennedy Middle School NC
10 Stone Hill Middle School VA

 

OFF THE GRID (MS)
Place School Name Team # State
1 Haile Middle School 1 FL
2 Butler Tech - Hopewell Junior High 1 OH
3 Goldendale Middle School 1 WA
4 Turner/Bartels K-8 1 FL
5 Daniel Boone Middle School 1 PA
6 Briscoe Jr. High 1 TX
7 STEM School Highlands Ranch 2 CO
8 Edmond - Summit Middle School 1 OK
9 Harris County Carver Middle School 1 GA
10 Reading Jr. High 1 TX

 

PREPARED SPEECH (MS)
Place Name School State
1 Sean Kuehn Clyde Boyd Middle School OK
2 Shira Beals Cab Calloway School Of The Arts DE
3 Gowri Rangu Foster Middle School TX
4 Chelsea Respess Bearden Middle School TN
5 Siya Kulkarni Mount Olive Middle School NJ
6 Evelyn Biggs Centennial Middle School UT
7 Kayden Anderson Vian Middle School OK
8 Tejal Dahake Marshall Middle School PA
9 Markayla Taylor Madison Middle School MS
10 Gage Nerdin Pleasant Grove Junior High UT

 

Problem Solving (MS)
Place School Name State
1 Mary McLeod Bethune Middle GA
2 Harris County Carver Middle School GA
3 Northern Cambria Middle School PA
4 Stephen F. Austin Middle School TX
5 Lake Asbury Junior High FL
6 Karns Middle School TN
7 Chattanooga Valley Middle GA
8 Bala Cynwyd Middle School PA
9 Turner/Bartels K-8 FL
10 Ripley Middle School MS

 

Promotional Marketing (MS)
Place Name School State
1 Leem Taha Holman Middle School VA
2 Cindy Lin Tucker Middle School GA
3 Sofia Figueras Braden River Middle School FL
4 Jessica Williams Cab Calloway School Of The Arts DE
5 Alexandria Villanueva Pearl Junior High School MS
6 Emma Pitrof Reading Jr. High TX
7 Mehr Chhatre Hamden Middle School CT
8 Rachna Edalur Foster Middle School TX
9 Pepper Mccormick Calhoun Middle High School WV
10 Clara Morris Spanish Fort Middle School AL

 

STEM ANIMATION (MS)
Place School Name Team # State
1 Phoenixville Area Middle School 1 PA
2 Madison Middle School 1 MS
3 Blacksburg Middle School 1 VA
4 South Texas Preparatory Academy 1 TX
5 Briscoe Jr. High 1 TX
6 Centennial Middle School 1 UT
7 Holman Middle School 1 VA
8 Olde Towne Middle School 1 MS
9 Leaman Junior High 1 TX
10 Newkirk Middle School 1 OK

 

Structural Engineering (MS)
Place School Name State
1 Northern Cambria Middle School PA
2 Alderwood Middle School WA
3 Braden River Middle School FL
4 Holman Middle School VA
5 Euclid Middle School CO
6 Haile Middle School FL
7 Stroudsburg Junior High PA
8 Hanes Magnet Middle School NC
9 STEM School Highlands Ranch CO
10 Southern Middle School KY

 

SYSTEM CONTROL TECHNOLOGY MS (MS)
Place School Name State
1 Butler Tech - Liberty Junior School OH
2 Lake Asbury Junior High FL
3 Ten Oaks Middle School SC
4 Dewitt Middle School NY
5 Karns Middle School TN
6 Mark Twain Middle School VA
7 Edmond - Cheyenne Middle School OK
8 Madison Middle School MS
9 Cab Calloway School Of The Arts DE
10 Harrison Middle School WA

 

Tech Bowl, MS (MS)
Place School Name State
1 Oak Canyon Jr. High UT
2 Braden River Middle School FL
3 Karns Middle School TN
4 Welsh Valley Middle School PA
5 Frelinghuysen Middle School NJ
6 Hanes Magnet Middle School NC
7 Reading Jr. High TX
8 Bearden Middle School TN
9 Bala Cynwyd Middle School PA
10 Harris County Carver Middle School GA

 

Technical Design (MS)
Place School Name State
1 Blacksburg Middle School VA
2 Turner/Bartels K-8 FL
3 Richland Junior High School PA
4 Lakeland Highlands Middle School FL
5 Sarasota Middle School FL
6 Karns Middle School TN
7 North Arvada Middle School CO
8 Colonial Middle School PA
9 Foster Middle School TX
10 Chattanooga Valley Middle GA

 

Video Game Design MS (MS)
Place School Name State
1 Alderwood Middle School WA
2 Turner/Bartels K-8 FL
3 Lakeland Highlands Middle School FL
4 Ten Oaks Middle School SC
5 Logos Prep Academy TX
6 Howell Middle School South NJ
7 Bala Cynwyd Middle School PA
8 Welsh Valley Middle School PA
9 Dr. Hornedo Middle School TX
10 Leaman Junior High TX

 

Website Design (MS)
Place School Name State
1 Blacksburg Middle School VA
2 Mark Twain Middle School VA
3 Turner/Bartels K-8 FL
4 Cab Calloway School Of The Arts DE
5 Briscoe Jr. High TX
6 Braden River Middle School FL
7 E. B. Stanley Middle School VA
8 Pine Crest Middle School FL
9 Parkland Middle School TX
10 Harris County Carver Middle School GA

 

HIGH SCHOOL

3D ANIMATION (HS)
Place School Name Team # State
1 Braden River High School 1 FL
2 Ardrey Kell High School 1 NC
3 Bedford High School 1 PA
4 Olathe Northwest High School 1 KS
5 Forsyth Central High School 1 GA
6 Lakewood Ranch High School 1 FL
7 Cherokee Trail High School 1 CO
8 Cedarcrest High School 1 WA
9 Bowie High School 1 TX
10 Panther Creek High School 1 NC

 

Animatronics (HS)
Place School Name State
1 Lakewood Ranch High School FL
2 North Port High School FL
3 Stem School Highlands Ranch CO
4 Mountlake Terrace High School WA
5 Braden River High School FL
6 Inglemoor High School WA
7 Franklin County High School VA
8 Intech Collegiate High School UT
9 Veterans Memorial Early College High School TX
10 Booker High School FL

 

Architectural Design (HS)
Place School Name State
1 Wilhelm-Ostwald-School GE
2 Roselle Park High School NJ
3 Cambridge High School GA
4 Gettysburg Area High School PA
5 Bowie High School TX
6 Winder-Barrow High School GA
7 Lakewood Ranch High School FL
8 Stroudsburg Area High School PA
9 McKinney High School TX
10 Clearview Regional High School NJ

 

BIOTECHNOLOGY DESIGN (HS)
Place School Name Team # State
1 Harriton High School 1 PA
2 Lower Merion High School 1 PA
3 Atkins High School 2 NC
4 Captain John L .Chapin High School 1 TX
5 Longview High School 1 TX
6 Tesla Stem High School 1 WA
7 Pine Crest High School 1 FL
8 Tallwood High School 1 VA
9 Wilhelm-Ostwald-School 1 GE
10 Morgantown High School 1 WV

 

CAD ARCHITECTURE (HS)
Place Name School State
1 Danielle Eregie Bowie High School TX
2 Moise Cook Eisenhower High School WA
3 Pedro Medina Eisenhower High School WA
4 Christopher Saetia Houston County High School GA
5 Brennan Flory Big Spring High School PA
6 Jared Amey Twin Valley High School PA
7 Miranda Litkea Newton College And Career Academy GA
8 Byron Tyler Reasoner Southeast High School FL
9 Alex De La Garz Homer Hanna High School TX
10 Sydney Berube Killingly High School CT

 

CAD, ENGINEERING (HS)
Place Name School State
1 James Bunting Tucker High School GA
2 Herman Gonzalez Miami Lakes Educational Center FL
3 Tarun Goyal East Chapel Hill High School NC
4 Patrick Taylor Cab Calloway School Of The Arts HS DE
5 Hayden Nyberg Eisenhower High School WA
6 Saffron Kaplan Roosevelt Engineering & Tec Academy TX
7 A.J. Hadley Viewmont High School UT
8 Leonardo Padilla Tulsa Technology Center OK
9 Eric Scanlon Blackhawk High School PA
10 Tyler Smith Northridge High School CO

 

Chapter Team Presentation HS (HS)
Place School Name State
1 Lower Merion High School PA
2 Longview High School TX
3 Grandview High School CO
4 Harriton High School PA
5 Claremore High School OK
6 Boyertown Area Senior High PA
7 Littleton High School CO
8 Braden River High School FL
9 South Western High School PA
10 Palm Bay Magnet High School FL

 

Children's Stories (HS)
Place School Name State
1 Lower Merion High School PA
2 Parkview High School GA
3 Roosevelt Engineering & Tec Academy TX
4 Middleton High School FL
5 L&N STEM Academy TN
6 Inglemoor High School WA
7 Academy High School CO
8 Longview High School TX
9 Ithaca High School NY
10 Palos Verdes Peninsula High School CA

 

Coding (HS)
Place School Name State
1 McKinney High School TX
2 Bridgewater Raritan High School NJ
3 Interlake High School WA
4 Lower Merion High School PA
5 Martin High School TX
6 Mission San Jose High School CA
7 Granite Technical Institute UT
8 Blacksburg High School VA
9 Shorecrest High School WA
10 East Chapel Hill High School NC

 

Computer Integrated Manufacturing (CIM) (HS)
Place School Name State
1 Leavenworth High School KS
2 Jersey Shore Area High School PA
3 Bedford High School PA
4 Edison High School VA
5 Ithaca High School NY
6 Socorro High School TX
7 Blacksburg High School VA
8 Twin Valley High School PA
9 Harriton High School PA
10 Panther Creek High School NC

 

DEBATING TECHNOLOGICAL ISSUES (HS)
Place School Name Team # State
1 Braden River High School 1 FL
2 Bowie High School 1 TX
3 Severna Park High School 1 MD
4 Longview High School 1 TX
5 L&N STEM Academy 1 TN
6 Southeast High School 1 FL
7 John Marshall High School 1 WV
8 Colts Neck High School 1 NJ
9 MOT Charter School HS 1 DE
10 Oologah High School 1 OK

 

DIGITAL VIDEO PRODUCTION (HS)
Place School Name Team # State
1 Wilhelm-Ostwald-School 1 GE
2 Captain John L .Chapin High School 1 TX
3 West Windsor-Plainsboro High School North 1 NJ
4 Southeast High School 1 KS
5 Corinth Holders High School 1 NC
6 Braden River High School 1 FL
7 Cedarcrest High School 1 WA
8 Parkview High School 1 GA
9 Mountain Vista High School 1 CO
10 Istanbul Lisesi 1 TR

 

Dragster Design (HS)
Place Name School State
1 Mckenzie Quarles Fulshear High School TX
2 Andru Smith Bowie High School TX
3 Hunter Raley Palmetto High School FL
4 Alexander Chiu Kumar Southeast High School FL
5 Joseph Hughes Palmetto High School FL
6 Shubh Shailesh Shah Braden River High School FL
7 Brandon Cory Schwartz Braden River High School FL
8 Hirsh Sharma Henrico High School VA
9 Noel Pagon Palm Bay Magnet High School FL
10 Joshua Meighan Riverview High School FL

 

ENGINEERING DESIGN (HS)
Place School Name Team # State
1 Tesla Stem High School 2 WA
2 Braden River High School 1 FL
3 Lamar Consolidated High School 1 TX
4 South Forsyth High School 1 GA
5 George Ranch High School 1 TX
6 Clay County High School 1 WV
7 High Technology High School 1 NJ
8 Tulsa Technology Center 1 OK
9 Captain John L .Chapin High School 1 TX
10 Karns High School 1 TN

 

ESSAYS ON TECHNOLOGY HS (HS)
Place Name School State
1 Connor Vogel Castle View High School CO
2 Alice Xu Blacksburg High School VA
3 Madison Watson Oologah High School OK
4 Regan Riehl Colts Neck High School NJ
5 Dana Mccormack Signal Mountain High School TN
6 Elizabeth Barton Madison Central High School MS
7 Emily Miller Lakewood Ranch High School FL
8 Charlotte Cheng Ardrey Kell High School NC
9 Michelle Chen Olathe North High School KS
10 Catherine Tang Flower Mound HS TX

 

EXTEMPORANEOUS SPEECH (HS)
Place Name School State
1 Jamie Marrara Oologah High School OK
2 Luke Flippo Amory Career And Technical Center MS
3 Terra Minor H. D. Woodson STEM High School DC
4 Victoria Alkin Tesla Stem High School WA
5 Connor Vogel Castle View High School CO
6 Devin Bunnell Pleasant Grove High School UT
7 Tilden Chao Ithaca High School NY
8 Hyatt Christenberry L&N STEM Academy TN
9 Ashley Stokes Carl Junction High School MO
10 Kanav Kalucha Mission San Jose High School CA

 

FASHION DESIGN AND TECHNOLOGY (HS)
Place School Name Team # State
1 Pine Crest High School 1 FL
2 Ardrey Kell High School 2 NC
3 Shorecrest High School 1 WA
4 South Forsyth High School 1 GA
5 Volcano Vista High School 1 NM
6 Volcano Vista High School 2 NM
7 Braden River High School 1 FL
8 Academy For The Arts, Science, & Technology 2 SC
9 Lower Merion High School 1 PA
10 Ardrey Kell High School 1 NC

 

Flight Endurance (HS)
Place Name School State
1 Hirsh Sharma Henrico High School VA
2 Sarah Bainer South Panola High School MS
3 Arsh Rupani West Windsor-Plainsboro High School North NJ
4 Tylor Rock Northern Cambria High School PA
5 Hannah Selvey South Panola High School MS
6 Vinh Quoc Dong Braden River High School FL
7 Nolan Vores Center For Advanced Technical Studies SC
8 Zachary Mccoy Edison High School VA
9 Tyler Childress Middleburg High School FL
10 Benn Harriet Duremdez Sesante Braden River High School FL

 

Future Technology Teacher (HS)
Place Name School State
1 Breana Mcnamara Daniel Boone Area High School PA
2 Charisma Hasan Harriton High School PA
3 Kevin Tenczar Palm Bay Magnet High School FL
4 Ahmad Rami Ibsais Braden River High School FL
5 Joshua Paz Bowie High School TX
6 Joy Dang Parkview High School GA
7 Alana Maria Kelly Braden River High School FL
8 Emily Birkler Tallwood High School VA
9 Christopher Saetia Houston County High School GA
10 Shreya Bhutani Plymouth Whitemarsh High School PA

 

MUSIC PRODUCTION (HS)
Place School Name Team # State
1 Roosevelt Engineering & Tec Academy 1 TX
2 Lakewood Ranch High School 1 FL
3 Parkview High School 1 GA
4 Roselle Park High School 1 NJ
5 Braden River High School 1 FL
6 Ithaca High School 1 NY
7 Littleton High School 1 CO
8 Mission San Jose High School 1 CA
9 Deep Run High School 1 VA
10 Velma Jackson High School 1 MS

 

On Demand Video (HS)
Place School Name State
1 Richland High School PA
2 Auburn Riverside High School WA
3 Mountain Vista High School CO
4 Atkins High School NC
5 Page High School TN
6 Corinth Holders High School NC
7 Elizabeth Forward High School PA
8 Rosa Scott School MS
9 South Western High School PA
10 Braden River High School FL

 

Photographic Technology (HS)
Place Name School State
1 Alexis Dyser Liberty North High School MO
2 Ashley Dunivan Leavenworth High School KS
3 Ishraq Quasem Deep Run High School VA
4 Jen Gard Cedarcrest High School WA
5 Jordyn Hilton A.C. Davis High School WA
6 Iris Ung Foster High School TX
7 Sarah Jarrell NC School Of Science & Math NC
8 Beth Rossman Littleton High School CO
9 Olivia Miller Lakewood Ranch High School FL
10 Samantha Nunez Santa Teresa High School NM

 

PREPARED PRESENTATION (HS)
Place Name School State
1 Tilden Chao Ithaca High School NY
2 Emma Schindler Lakeland Senior High School FL
3 Hunter Conrad South Western High School PA
4 Jade Wester Franklin County High School GA
5 Drew Freshour Hardin Valley Academy TN
6 Iris Ung Foster High School TX
7 Joy Alysandra Dyer Samuel Clemens High School TX
8 Jade Rogers Roland High School OK
9 Hubert Liu Bishop Mccort High School PA
10 Nathan Davis Page High School TN

 

PROMOTIONAL DESIGN (HS)
Place Name School State
1 Emma Devine Brooke Point High School VA
2 Chris De Santis Lower Merion High School PA
3 Amanda Ross Palmetto High School FL
4 Audrey Garoutte Carl Junction High School MO
5 Mathew Trebra Olathe Northwest High School KS
6 Emma Dipuma Pickens High School GA
7 Fabiola Ruiz Bowie High School TX
8 Akash Guruswamy Edmond Santa Fe High School OK
9 Akshay Murthy Tesla Stem High School WA
10 Lydia Treml East Chapel Hill High School NC

 

SCIVIS (HS)
Place School Name Team # State
1 Braden River High School 1 FL
2 Biotechnology High School 1 NJ
3 Lamar Consolidated High School 1 TX
4 Boyertown Area Senior High 1 PA
5 Wilhelm-Ostwald-School 1 GE
6 Ardrey Kell High School 1 NC
7 South Forsyth High School 1 GA
8 Lakewood Ranch High School 1 FL
9 Henry M. Jackson High School 1 WA
10 Kettle Run High School 1 VA

 

Software Development (HS)
Place School Name State
1 Blacksburg High School VA
2 High Technology High School NJ
3 Braden River High School FL
4 Inglemoor High School WA
5 Boyertown Area Senior High PA
6 South Forsyth High School GA
7 Pine View high school FL
8 Oley Valley HS PA
9 Legend High School CO
10 Apex Friendship High School NC

 

STEM CAREERS (HS)
Place Name School State
1 Swathi Gadipudi Terry Sanford High School NC
2 Sashwatha Shankar Tesla Stem High School WA
3 Archika Dogra Interlake High School WA
4 Ranveer Thind Tesla Stem High School WA
5 Wisdom Orakwue Lamar Consolidated High School TX
6 Victoria Gonzalez South Texas High School For Health Professions TX
7 Katherine Wang Lower Merion High School PA
8 Alec Paul South Western High School PA
9 Karen Minecci Plymouth Whitemarsh High School PA
10 Jayendra Chauhan Rock Canyon High School CO

 

Structural Design and Engineering (HS)
Place School Name State
1 Tesla Stem High School WA
2 Mountlake Terrace High School WA
3 Waxahachie High School TX
4 Braden River High School FL
5 Sweeny High School TX
6 Lakewood Ranch High School FL
7 Westminster High School CO
8 Brooke High School WV
9 John Overton High School TN
10 Pueblo County High School (Sebs) CO

 

SYSTEM CONTROL TECHNOLOGY HS (HS)
Place School Name State
1 Braden River High School FL
2 Bedford High School PA
3 Grassfield High School VA
4 Roland High School OK
5 Academy For Math, Engineering & Science UT
6 High Technology High School NJ
7 Stem School Highlands Ranch CO
8 Lamar Consolidated High School TX
9 South Forsyth High School GA
10 Clay County High School WV

 

Technology Bowl, HS (HS)
Place School Name State
1 Ithaca High School NY
2 Grandview High School CO
3 Karns High School TN
4 Stem School Highlands Ranch CO
5 Pine Crest High School FL
6 Peachtree Ridge High School GA
7 Dunwoody High School GA
8 McKinney High School TX
9 Atkins High School NC
10 Tulsa Technology Center OK

 

Technology Problem Solving (HS)
Place School Name State
1 Cypress Ranch High School TX
2 Van Buren High School AR
3 Foster High School TX
4 Airport High School SC
5 Pickens High School GA
6 Harris County High School GA
7 Hart County High School GA
8 Caesar Rodney High School DE
9 Renaissance High School ID
10 Mcalester High School OK

 

Transportation Modeling (HS)
Place Name School State
1 Dallin Baird Fremont High UT
2 Ryan Stratton Jersey Shore Area High School PA
3 Christian Knuth Sarasota High School FL
4 Kaylee Bess Highland School Of Technology NC
5 Andru Smith Bowie High School TX
6 Jacob Still Winder-Barrow High School GA
7 Elizabeth Cohen Riverview High School FL
8 Michael Perez Twin Valley High School PA
9 Kelly Qiang High Technology High School NJ
10 Jared Herbert Lakewood Ranch High School FL

 

VIDEO GAME DESIGN HS (HS)
Place School Name Team # State
1 Bedford High School 1 PA
2 Cedarcrest High School 1 WA
3 Johns Creek High School 1 GA
4 South Mecklenburg High School 1 NC
5 Lakewood Ranch High School 1 FL
6 Castle View High School 1 CO
7 Waxahachie Global High School 1 TX
8 Brownsville Early College High School 1 TX
9 Braden River High School 1 FL
10 JATC 1 UT

 

Webmaster (HS)
Place School Name State
1 Wilhelm-Ostwald-School GE
2 Braden River High School FL
3 Hebron High School TX
4 Lower Merion High School PA
5 Ithaca High School NY
6 West Windsor-Plainsboro High School North NJ
7 C. Leon King High School FL
8 Plymouth Whitemarsh High School PA
9 Harriton High School PA
10 Walnut Grove High School GA